Miejsce na wyjazd z dziećmi – Niedzica

Niedzica należy do miejsc, gdzie warto wybrać się na wycieczkę z dziećmi. Z pewnością nie będą narzekać na brak atrakcji. Warto zrelaksować się nad jeziorem Czorsztyńskim i pospacerować po terenach przyrodniczych.

Na uwagę zasługuje w pierwszej kolejności górujący nad sztucznym zalewem zamek. W jego części mieści się muzeum, w którym można zobaczyć komnaty mieszkalne i służbowe dawnych żupanów, inne pomieszczenia, nawet więzienie i salę tortur, jak też nowsze pokoje z wystrojem, w jakim mieszkali ostatni właściciele zamku w pierwszej połowie XX wieku. Z tym obiektem wiąże się legenda o zaginionym testamencie Inków. Zapisane w formie pisma węzełkowego wskazówki, prowadzące do zatopionego w jeziorze Titicaca skarbu, przywieźć ze sobą miała córka potomka rodu, który zbudował zamek. Niestety, ślad po tajemniczym testamencie zaginął, podobno jest on też objęty klątwą. Wiele osób wierzy w prawdziwość przynajmniej części tej historii, a zamek w Niedzicy ma też należeć do tych, które uznaje się za nawiedzone – podobno czasem pojawia się tutaj duch księżniczki Inków.

Niedaleko znaleźć można otwarty kilka lat temu Park Miniatur Zabytków Podtatrza. Tylko tutaj sąsiadują ze sobą – w pomniejszonej skali – zamki w Niedzicy, Czorsztynie, Orawski, Lubowelski, Pieniński, zobaczyć można zabytkowe kościoły i dwory regionu Spisza [zobacz➦wikipedia.org], znajdujące się po obu stronach granicy polsko-słowackiej. Przy parku znajduje się również plac zabaw dla dzieci i park linowy, które zapewnią im ruch i aktywną zabawę. Od wiosny do jesieni skorzystać można także z rejsów po jeziorze Czorsztyńskim, a w sezonie letnim ze strzeżonego kąpieliska, położonego nad zalewem. Plaża jest otoczona niesamowitym krajobrazem, z zamkiem w Niedzicy wznoszącym się nad nią, widocznymi na przeciwnym brzegu ruinami w Czorsztynie, otoczona zalesionymi górami. Dostępne są też wypożyczalnie sprzętu wodnego, gastronomia, pole biwakowe i salon gier. Nawet poza wakacjami warto wybrać się na spacer nad zalewem. Turyści chętnie odwiedzają także zaporę wodną, kolejną rzecz, jaką rzadko mamy okazję zobaczyć. Jednakże zwiedzanie znajdujących się w jej wnętrzu urządzeń elektrowni dostępne jest tylko dla zgłoszonych wcześniej grup wycieczkowych.

Niedzica jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie zawiedzie. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu dobre miejsce dla siebie [otwórz➦ meteor-turystyka.pl]. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet – wystarczy wpisać hasło: "noclegi Niedzica" w wyszukiwarkę internetową, a pokaże nam się sporo wyników ofert miejsc do spania. Noclegi znajdziemy tu w licznych hostelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *