Karkonoski Park Narodowy i szczyty górskie

Karkonosze to jeden z najchętniej wybieranych przez turystów regionów Polski. Są one bardzo atrakcyjne z wielu względów, mają zarówno ciekawe, wysokie szczyty górskie, z których rozpościerają się przepiękne krajobrazy, ale także wiele typowych atrakcji, jak tory saneczkowe. Nie sposób zapomnieć, że jednym z większych atutów tego regionu jest baza noclegowa (Karkonosze noclegi) – słyną one z dwóch miejscowości – Karpacza i Szklarskiej Poręby, rokrocznie przyjeżdżają tu miliony turystów. Sieć wypoczynkowa jest bardzo wysoko rozwinięta, miejsc również bardzo dużo, lecz trzeba wziąć pod uwagę wręcz przeogromne zainteresowanie tym regionem Polski i warto o rezerwacji noclegu pomyśleć ze sporym wyprzedzeniem.

Karkonoski Park Narodowy utworzono w 1959 roku, w celu ochrony krajobrazu, jezior polodowcowych – Małego i Wielkiego Stawu i okolicznych terenów czy rzek. Karkonoski PN jest często odwiedzany przez turystów, jest w nim wiele tras turystycznych, gdzie można podziwiać najpiękniejsze w Karkonoszach widoki. Oprócz Parku Narodowego, Karkonosze słyną oczywiście z licznych szczytów górskich, które są raczej skaliste i dość przyjemne w zdobywaniu. Pomimo znacznej wysokości i nachylenia terenu są dość proste, posiadają dobrze przygotowane szlaki górskie i praktycznie każdy, kto ma dość dobrą kondycję może wejść na szczyt gór.

Najpopularniejszym szczytem jest oczywiście Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy o wysokości 1603 m n. p.m. Jest to góra bardzo charakterystyczna, wręcz łysa bez pokrywy roślinnej a na jej szczycie znajduje się budynek z restauracją i punktem widokowym. Oprócz Śnieżki, do ciekawych karkonoskich szczytów należą Wielki Szyszak – 1509 m, Mały Szyszak 1440 m, narciarska Szrenica o wysokości 1362 m czy Kopa o wysokości 1375 m. Na tą ostatnią górę poprowadzona jest kolej linowa, tak więc bez żadnych problemów można na szczyt zabrać nawet najmniejsze dzieci czy seniorów, którzy marzą o zobaczeniu przepięknych, górskich krajobrazów na żywo, a nie są w stanie w swoim wieku i ze swoją kondycją wejść na piechotę. Na wejście na jedną górę – na przykład Śnieżkę – najlepiej poświęcić cały dzień, gdyż pomimo łatwego wejścia, będzie to trwało dość długo i na pewno po wyprawie będziemy zmęczeni.

One thought on “Karkonoski Park Narodowy i szczyty górskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *