Atuty architektury Zamościa

Zamość ma bardzo ścisłą zabudowę, dlatego należy się ukłon w stronę projektantów miasta za to, że potrafili zrobić z głową układy ulic i rozkład budynków. Najwięcej obiektów znajduje się na Starym Mieście.

Zamość to w dużej mierze ciągnące się wzdłuż ulic budynki klinowe, które kiedyś były bardzo popularne zwłaszcza w tym rejonie. Stara i nowa część miasta są od siebie lekko odseparowane parkiem, ale w sumie to dobrze. Mamy swego rodzaju stylistyczną strefę buforową, która przygotowuje nas do zmiany stylistyki, z którą za chwilę się spotkamy przemierzając park. Dzięki temu również w Stare Miasto nie wrosła nowa zabudowa, a starówka pozostała nienaruszona ciesząc nas swoim oryginalnym kształtem i stylem. To swego rodzaju ostoja od zgiełku miejskiego z lekcją historii i pięknem w tle. Miasto od strony zachodniej jest nieco mniej wyrafinowane, jeżeli chodzi o architekturę. Jest tu raczej położony nacisk na zieleń miejską i naturalne obszary. Znajdują się tu prywatne posesje i ogrody działkowe. Miasto od początku miało swój projekt, dlatego układ jego ulic i dawnych budynków ma po prostu sens i bardzo ułatwia komunikację. Ulice nawet dziś wydają się bardzo szerokie. Wschodnia strona miasta to już raczej można by rzec relikt PRL-u, czyli bloki z lat osiemdziesiątych, ale również nowe budynki. Jest to bardziej mieszkalna część miasta.

Zamość jako miejsce wypoczynku na pewno nikogo nie rozczaruje. Szeroka baza noclegowa (kliknij➪meteor) przyjmuje rokrocznie masy turystów chcących zobaczyć to piękne miasto. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: "noclegi Zamość", a otrzymamy wiele ofert proponowanych przez tutejsze hotele, hostele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *