Aktywnie w Ostródzie

Okolice Ostródy to świetnie miejsce na aktywny wypoczynek. Warto odnotować, że w obrębie granic miasta znajduje się aż 12 jezior, z czego największe to Jezioro Drwęckie, Smordy, Puzy i Sajmino. Jezioro Drwęckie, nad którym leży Ostróda, wyróżnia się kształtem stworzonym z dwóch odnóg w rynnowym, polodowcowym zagłębieniu terenu. Dno i brzegi są raczej muliste. Ukształtowanie i powierzchnia sprzyja różnego rodzaju sportom wodnym, od żeglarstwa, bez którego trudno wyobrazić sobie wczasy na Mazurach, po narty wodne na specjalnym wyciągu, wakeboard czy też kajakarstwo. Na jeziorze znajduje się tor kajakowy, umożliwiający organizowanie profesjonalnych zawodów. W Ostródzie znajduje się też miejska plaża z rozbudowanym drewnianym pomostem. Kajakiem możemy popłynąć śluzą do jeziora Puzy i dalej.

Na wielbicieli aktywnego wypoczynku w najbliższej okolicy czekają także liczne szlaki rowerowe i piesze. Z samej Ostródy można wybrać się np. liczącą 22 km długości Mała Pętlą. Oznaczona kolorem żółtym trasa, wiedzie od Placu 1000-lecia w centrum Ostródy, za miasto, w kierunku Olsztyna, po dawnym torowisku, dalej łatwiejszymi drogami asfaltowymi, skąd rozciągają się piękne widoki, do starego kościoła w Ornowie. Polną drogą trafimy dalej do punktu widokowego i pozostałości grodziska dawnych Prusów, a następnie przez wieś Kajkowo z powrotem do Ostródy. Ambitniejsi i bardziej zaprawieni kondycyjnie, mogą spróbować swoich sił jadąc Dużą Pętlą Ostródzką – to już dystans w całości liczący prawie 70 km, można go jednak skrócić, część pokonując pociągiem. Jeden z wariantów szlaku prowadzi pradoliną Drwęcy na wieżę widokową, dalej do mostku i głazu przy rzeczce Grabiczka – stąd można skręcić w trasę prowadzącą z powrotem do Ostródy – żółtym szlakiem przez Brzydowo, gdzie można odbić na czerwoną trasę, liczącą 29 km, wokół Dylewskiej Góry albo jechać dalej do Ornowa i Ostródy. Szlak bez czerwonej pętli to około 45 km. Można też wyruszając przejechać przez Żelazny Most, leśną trasą w stronę Elbląga do miejscowości Liwa, Rogowa, nad kanał, obok bunkrów w pobliżu Drwęcy, a dalej do Brzydowa, skąd blisko już do Ostródy.

Jak przystało na mazurską miejscowość wypoczynkową, wszędzie dokoła spotkać można dostępne dla turystów noclegi {meteor-turystyka.pl}. Ostróda korzysta z dobrodziejstw krajobrazu i przyrodniczych walorów, zachęcając do wypoczynku, a baza noclegowa to przede wszystkim domki i pensjonaty oraz pola namiotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *